PROGRAMUL DE VIZITĂ A PACIENŢILOR

În conformitate cu prevederile Ordinului MS nr. 1284/2012 programul de vizitare a pacienţilor internaţi în Spitalul Clinic de Urgenţă „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” este următorul:

Luni – Vineri 1600 – 1900
Sâmbăta – Duminica  şi sărbători legale 1000 – 1200     şi  1500– 1900

OBLIGATORIU:

• Durata vizitei maximum 15 minute.
  • Numărul de vizitatori pentru un pacient internat într-un salon cu mai mult de 3 paturi nu poate fi mai mare de 3 persoane şi pot fi vizitaţi maximum 2 pacienţi în acelaşi timp.
  • Utilizarea echipamentului de protecţie; echipamentul de protecție este asigurat cu titlu gratuit de către secția în care este internat pacientul.
  • Dezinfectaţi-vă mâinile la intrarea şi ieşirea din salon.
  • Nu vă aşezaţi pe patul pacientului.
  • Nu se vor pune pe patul pacientului haine, sacoşi, genţi etc.
  • Nu aduceţi şi nu administraţi bolnavilor medicamente fără ştirea medicului curant.
  • Respectaţi orele de vizită şi daţi curs indicaţiilor medicilor, personalului sanitar.
  • Păstraţi liniştea în spital şi nu vorbiţi tare, pentru a nu deranja ceilalţi pacienţi.
  • Pentru a nu perturba activitatea medicală a secţiei şi a nu deranja pacienţii care doresc să se odihnească, întâlnirile cu pacienţii internaţi vor avea loc pe cât posibil în spaţiul de socializare din faţa secţiei respective.
  • Păstraţi curăţenia.
  • Dacă prezentaţi simptome de infecţii respiratorii, digestive sau alte boli transmisibile, este indicat să nu faceţi vizite în spital.
  • Persoanele care prezintă simptome de COVID-19 nu pot să efectueze vizite în spital, acest lucru fiind esenţial pentru prevenirea și controlul infecțiilor.
  • Nu aduceţi copii în vizită.

Vizitarea pacienţilor în secţiile de terapie intensivă este permisă zilnic cu acces limitat şi controlat, doar membrilor familiei (părinţi, copii, fraţi/surori) cu condiţia ca vizita să se facă individual sau de către cel mult două persoane, cu respectarea procedurilor interne.

Numărul de telefon la care pot fi solicitate informaţii privind starea şi evoluţia pacienţilor din terapie intensivă este: 0377726127 -ATI București   și   0377728245 / 0377728246 – ATI Balotești .

Pentru pacienţii internaţi pe oricare dintre secţiile/compartimentele spitalului, la solicitare, membrii familiei pot discuta direct cu medicul curant în timpul programului zilnic de lucru al acestuia, în baza unui program stabilit de către medicul şef/coordonator de secţie/compartiment.

În cazul pacienţilor în stare critică, terminală sau cu grad redus de mobilitate, indiferent de secţia/compartimentul în care aceştia sunt internaţi, familia are dreptul de a vizita pacientul zilnic, indiferent de oră, sau poate solicita prezența permanentă lângă pacient a unui singur membru de familie, cu acordul medicului curant.

Accesul vizitatorilor va fi permis cu respectarea procedurilor interne stabilite în unitatea sanitară.