Termenii și condițiile de programare

I. TERMENI PENTRU PROGRAMAREA ONLINE
  1. Acest portal este destinat programării la consultații prin intermediul formularului de programare online, în cadrul Ambulatoriului Integrat al Spitalului Clinic de Urgență ‚”Prof. Dr. Agrippa Ionescu”.
  2. Calendarul de selecție al datelor de programare este disponibil pentru 60 de zile de la data curentă pentru fiecare specialitate.
  3. Programarea este netransmisibilă, individuală și corespunzătoare unui singur pacient.
  4. Neprezentarea la data și ora programată, neconformitatea datelor din formularul de programare și lipsa documentelor necesare duc la anularea programării și la imposibilitatea de a efectua programare online.
  5. În cazul anulării programării, solicitantul va putea aplica pentru o nouă programare online.
  6. În cazul zilelor declarate nelucrătoare anunțate ulterior prin acte normative sau din cauza unor situații neprevăzute, solicitanții vor fi anunțați prin e-mail sau vor fi contactați telefonic în vederea reprogramării.
II. INSTRUCȚIUNI DE PROGRAMARE ONLINE
  1. Pentru programarea online sunt necesare următoarele date:
  • Numele, Prenumele, CNP-ul, Telefonul, Adresa de E-mail (la care vor fi transmise datele programării), Județul și Localitatea solicitantului/pacientului;
  • În câmpul “Mod de prezentare” se va bifa o opțiune conform următoarelor indicații: a) – Bilet de trimitere – Această opțiune va fi selectată în cazul în care prezentarea la consultație se va face cu acest tip de document; b) – Bilet de externare – Această opțiune va fi selectată în cazul în care dispuneți de un bilet de externare eliberat de unitatea noastră și în baza căruia se va efectua consultația sau controlul de după externarea din spital; c) – Control – Această opțiune va fi selectată în cazul în care ați avut o prezentare în baza unui Bilet de trimitere sau a unui Bilet de externare și reveniți la control. De asemenea, această opțiune va fi bifată și de către pacienții cronici aflați în evidența unității noastre ce revin la controlul periodic; d) – Cu plată la casierie – Această opțiune va fi selectată în cazul în care optați pentru plata consultației la casieria unității.
  1. Procedura de rezervare și programare:
  • Se selectează Specialitatea pentru care se dorește programarea, moment în care vor fi afișate intervalele disponibile ale tuturor medicilor din specialitatea selectată;
  • Opțional se selectează medicul;
  • Se selectează data dorită de programare; Datele din calendar marcate cu verde reprezintă datele disponibile pentru specialitatea selectată/medicul selectat;
  • Se selectează motivul pentru care solicitați programarea la consultație/serviciu;
  • Se apasă butonul “Rezervă programare,” în urma căruia veți primi un e-mail ce va conține un link prin intermediul căruia puteți finaliza procesul de programare;
  • Accesați link-ul primit și așteptați un alt e-mail de confirmare a programării efectuate;
  • După primirea e-mail-ului de confirmare, programarea dvs. va deveni validă și confirmată de către spital.